Zde je historie skupiny Ruleta band tak, jak jí popsal kapelník KLOBOUK Čenda. Pro zájemce o poutavé čtení na dlouhé zimní večery sepsal KLOBOUK k 15. výročí kapely v r.2009 vzpomínky z muzikantského života, ve kterých je popsána také nejen geneze skupiny, ale jsou zde i veškeré Kloboukovy texty písní, z nichž některé hrajeme téměř pravidelně. Pokud se Vám tento příběh bude zdát poněkud zamotaný vězte, že tak nějak to bylo a název RULETA je opravdu o tom muzikantskym kolotoči.

CHRONOLOGIE KAPELY, aneb KDO A KDY OKOLO RULETY
Úvodem nutno podotknout,že zde zmiňujeme jména pouze těch muzikantů, kteří s Ruletou spolupracovali souvisle alespoň 3 měsíce, anebo se zúčastnili nejméně 10 vystoupení. Náhodných záskokařů, či chvilkových hostů bylo samozřejmě mnohem více.

LISTOPAD 1993
„Klobouk“ Čenda začíná dávat dohromady základ repertoáru s bubeníkem Petrem Týřlem. Jedná se o vlastní bigbeatové a folkrockové písničky.

PROSINEC 1993
Natáčení ve studiu SOLISKO v Solopiskách u Černošic. Demosnímek obsahuje osm skladeb v české i anglické versi.

20.LEDEN 1994
První vystoupení skupiny v kult.domě Prosek v Praze 9 pod názvem ROULETTE FOR 2 (RULETA PRO DVA) v obsazení:
„Klobouk“ Čenda – kytara, zpěv
Petr Týřl – bicí
Během jara a léta vystoupí duo ještě několikrát, ale začátkem podzimu si k sobě, pomocí inzerátu, sežene baskytaristu Miloše Čiháka z Jevan.
Z komerčních důvodů začíná Klobouk skládat i písně ve stylu country.

LISTOPAD 1994
Opět studio SOLISKO u Černošic. Dotáčí se basa do stávajících nahrávek a nahrávají se i nové věci tak, aby výsledkem bylo 7 písní country a 7 rockových. Demokazeta má název podle úvodní skladby „The Mountains in us – Hory v nás“. Ruleta již vystupuje stabilně ve třech.

ZÁŘÍ 1995
„Klobouk“ Čenda využívá nabídky klávesáka Rudolfa „Rudy“ Tučka z Úval u Prahy, jenž disponuje vlastní zvukovou aparaturou a potřebnými kontakty, a připravuje s ním repertoár pro taneční zábavy. Zároveň rozšiřuje countryovou část kapely o dvanáctistrunnou kytaru Jana Adámka.

LISTOPAD 1995
Baskytaristu Miloše Čiháka nahrazuje letitý známý Rudy Tučka, úvalák Vladimír „LÁĎA“ Selix.
Jak tedy vypadá skupina po dvouleté existenci?
Základní formaci tvoří:
„Klobouk“ Čenda (sólová kytara, zpěv)
„Láďa“ Selix (baskytara, zpěv)
Petr Týřl (bicí)
Bigbeatovou Ruletu doplňuje Ruda Tuček (klávesy), countryový Ruleta band zase Honza Adámek (12ti strunná kytara).

PÍŠE SE ROK 1996
Díky Bluegrassové lize (agentuře Jaroslava Tomse) začínáme hrát country pravidelně, i když většinou jen ve třech, bez bicích. Bigbeatová Ruleta též nezahálí. V květnu natáčí ve studiu LIVE & LOUD v Praze 4 kazetu „All Right“. O měsíc později však klávesák Rudla prodělává mozkovou mrtvici,po níž je částečně ochrnut, proto rockovou činnost pozastavujeme. Věnujeme se tedy hlavně country. V říjnu se například zúčastníme živého natáčení pro pořad Českého rozhlasu „Toulavé boty“. Vystupujeme teď obden, t.j. asi patnáctkrát do měsíce a začínají personální problémy. Nejčastěji nemůže Honza. Nezbývá než improvizovat. Občas hraje kytaru Láďa Selix, občas hrajeme s bicími. Na basu někdy vypomůže Miloš Čihák, jindy zas Vláďa Žák.

PŘICHÁZÍ ROK 1997
Spolupráce s Bluegrassovou ligou stále funguje, ale VIP akce (agentura Romax či Mamut tour) a country bály (klub Mlejn, Barča, KC Novodvorská, KD Eden a KD Vltavská v Praze či Kladno, Beroun, Tuchoraz, Brandýs nad Labem, Pyšelka apod) si musíme shánět sami.
Hledáme doprovodné kytaristy a různé countryové sólisty. Kolotoč Rulety se točí naplno a u nástrojů se střídají:
doprovodná kytara: Láďa Selix, Honza Adámek, Jarda Prach a Martina Porkertová(bubenice)
baskytara: Láďa Selix, Miloš Čihák, Vláďa Žák a Pavel „Vomák“ Jukl
foukací harmonika: Michal Šrógl, Karel „Charlie“ Slavík a Vilda Roubíček
Někdy s námi hraje na banjo Honza Seidl, na housle Petr Štorek a na bicí Petr Týřl.
V září konečně objevujeme nového stálého kytaristu. Došlo k tomu tak, že Čihák z Jevan zná totiž nějakýho Honzu Maška(steelkytara) z Českého Brodu a ten ví o schopném kytaristovi z Prahy. Sláva! Jarda Prokeš je mezi námi.

NA ŘADĚ JE ROK 1998
Hned v lednu (zkoušení o Vánocích prověřilo trpělivost našich manželek) se již podruhé zúčastňujeme živého natáčení pořadu „Toulavé boty“, tentokrát v sestavě:
„Klobouk“ Čenda – sólová kytara
Jarda Prokeš – 12-ti strunná kytara
Láďa Selix – baskytara
Martina Porkertová – bicí
Vilda Roubíček – foukací harmonika
V Květnu si pořizujeme i studiovou nahrávku několika vlastních country písniček, na níž s námi spolupracují: Karel „Charlie“ Slavík, Honza Seidl a Petr Štorek. Na živých vystoupeních ještě stále občas improvizujeme, díky čemuž se mezi námi sem tam objeví i Vláďa „Sněhulák“ Snížek(steelkytara), nebo Honza Selix(basa-vzdálený příbuzný Našeho Ládi). Dokonce i Čenda si pořizuje vlastní dvanáctistrunnou kytaru, aby mohl, v případě špatné konstelace muzikantských hvězd, zaskočit za doprovod (sólistů již máme dostatek).

ROK 1999
Čím je pro nás výjímečný? Konečně si pořizujeme vlastní profesionální aparaturu a stáváme se tak technicky soběstační. Na několika akcích hraje rytmiku duo Selix & Selix (Láďa bicí a Honza baskytaru), ale živé bubeníky z technických důvodů nahrazuje umělý, elektronický a poslušný MIDI automat. Díky padesátinám Rudly Tučka (formou taneční zábavy) se seznamujeme se zpěvačkou Petrou Běhavou. Éra country v Česku vrcholí a Ruleta band v tomto roce poprvé překročí magickou „stopadesátku“ – celkem 153 vystoupení za rok!

ROK 2000
Ve studiu „A“ Českého rozhlasu natáčíme další studiový snímek. Kromě Čendy, Jardy a Ládi se na něm podílí i Petra Běhavá, Karel „Charlie“ Slavík a bubnuje automat. Sestava Kapely se konečně stabilizuje. Do repertoáru zařazujeme postupně další známé popové a rockové skladby. Spolupráce s Tomsovou agenturou již definitivně uvadla, ale pražské country cluby stále ještě fungují a Ruleta band opět skóruje – 157 vystoupení za rok!

ROK 2001
Stále vystupujeme v základním trojlístku, doplněném automatem. Na téměř polovině akcí s námi zpívá jako stálý host Petra Běhavá, takže hrajeme i žádané „kousky“ známých zpěvaček. Od několika různých subjektů dostáváme nabídku na natočení/vydání oficiálního nosiče se zaměřením na pop 70. let, kromě country bálů začínáme příležitostně hrát i na klasických plesech a co se týče agentur, míříme také vysoko – o pravidelné spolupráci jednáme dokonce s Pragokoncertem. V tomto roce už potřetí za sebou pokoříme magickou „stopadesátku“ – tentokrát naším rekordním výkonem 159 vystoupení za rok!

ROK 2002
Rozšiřujeme repertoár tak, aby ho z poloviny tvořilo country a z poloviny pop a rock, neboť zájem o klasické country akce už dávno opadl. Padly bohužel i veškeré loňské nabídky od vydavatelů a Pragokoncertu, načež u nás Petra své hostování končí.Posledním společným vystoupením je Silvestr v Úvalech. Ruleta band se tak stává opět výhradně chlapskou záležitostí.

ROK 2003
V lednu slavíme 1 000. veřejné vystoupení Rulety a kromě různých dalších štací navazujeme pravidelnou spolupráci i s restaurací U Šimáčků (Praha 5, Stodůlky), díky níž zařadíme do budoucna též každoroční účast na zářijových Stodůleckých pivních slavnostech. Jinak je to klasika – pravidelné hraní po restauracích, pár narozeninových oslav, pár svatbiček, několik plesů (maškarní v Úvalech, Hradištko, Davle), country bálů (Pyšelka, Dřevák, Radost, DDM Na Balkáně, Krušovická chalupa, Little hill Brandýs nad L.) i firemních akcí (hotel Meritum, fa Vitana, fa Plaček v Poděbradech, Pivovar Davle, KC Novodvorská) postupně střídá posvícení na Hamru, Čarodějnice v Řepích, koupaliště v Úvalech, dětské odpoledne na Opatovské louce, Břevnovská pouť u sv. Markéty a na závěr roku pak vše korunuje ples Městského soudu v Praze na Žofíně.

ROK 2004
V lednu slavíme 10 let kapely (1122. vystoupení), načež opět následuje známý ruleťácký kolotoč (maškarní ples v Úvalech, country bály ve Dřeváku, DDM Karlín, Radosti i v Brandýse, Čarodějnice na hřišti v Řepích, dětská odpoledne nad Džbánem a na Opatovské louce, letní koncerty v Landštejně a na promenádě v Poděbradech, posvícenecká zábava v Kostelci nad Černými lesy, Stodůlecké pivnosti), do kterého krásně zapadají firemní akce (Teranova Štěrboholy, loď Krále Jiřího v Poděbradech, fa Plaček v Poděbradech, Prefa Hýskov, Patium Zbraslav, Auto Jarov), několik malebných svatbiček a spousta hospůdek… Letos začínáme pravidelně hrát v restauraci U Tetaurů (později klub Tornádo) v chatové osadě Kazín a letos se také s námi bohužel loučí náš Láďa – od poloviny října s námi vystupuje už jen výjimečně.

ROK 2005

Až na malé výjimky, vystupujeme již jen ve dvou Čenda+Jarda, který po Láďovi převzal autodopravu a Láďa, který chtěl původně jen omezit počet vystoupení z 12 na 4 měsíčně s námi nakonec hraje 4x za rok.
Zjišťujeme, že ve dvou se lépe vejdeme do stísněných prostor vinárenských koutů a na loď. Jsme také zváni na letní festival skupin v penzionu U HASTRMANA v Kamenném Přívoze, který pořádá náš budoucí spoluhráč Tonda Teller.

ROK 2006
Vše funguje jako namazaný setrvačník, hrajeme ve dvou, občas si pozveme hosta na foukací harmoniku – „Charlieho“ Slavíka nebo Jaromíra Hůlu. Začátek roku trávíme ve studiu, abychom mohli na jaře ve vlastní režii vydat CD  „Hemenex, dort a pivo“.
Koncem léta se opět účastníme festivalu U HASTRMANA a čas okolo muziky tak neskutečně rychle ubíhá, že nám muzikantský rok tvoří tři významné předěly:
Silvestr – pálení čadodějnic – hastrmanský festival/Stodůlecké pivnosti a pak zas dokola……

ROK 2007
se dá shrnout obdobně jako ten předešlý – v zimě opět natáčíme a ve své režii vydáváme další 2 CD  – „Pepé a Džony“ a „Ať žije chlast!“ (později „Bude fajn“). Akcí je dost a protože potřebujeme z časových důvodů občas zaimprovizovat, chodí teď s námi na záskok Tonda Teller. Spolupráce s ním se ale rozvíjí tak slibně, že si občas rádi zahrajeme i ve třech – doplněni o 2. sólovou/doprovodnou kytaru a chybějící 3. hlas anebo ve čtyřech s Jaromírem Hůlou (foukací harmonika). Mezi zajímavé počiny tohoto roku patří zahájení spolupráce s produkční agenturou Hera, která nám, již vedle zaběhnuté spolupráce s agenturou ROMAX, nabízí účast na promoakcích po celé ČR.

ROK 2008
Hraje se v duchu posledních let a na vystoupeních v restauraci U TETAURA (Tornádo) v kazínské osadě s námi již téměř pravidelně hraje na bicí Pavel Morgenstern, miláček publika a legenda skupiny Ohaři.

ROK 2009
Začátkem roku oslavíme 15. výročí existence kapely – a to stylově – v naší tradiční hospůdce U Hawrana v Praze 4! Současně s tímto jubileem se Čenda po letech vrací k „bigbítu“ a zakládá opět samostatnou rockovou odnož Rulety. Přes kontakt na agenturu Viktorie-Production, kterou zastupuje manažer Pavel, získáváme na krátkou dobu možnost zkoušet v hudebním klubu (nové CI5) hotelu Globus, ale hlavně nacházíme bubeníka Martina Groha, který je ochoten s námi spolupracovat na rockových projektech ve složení:

Čenda – sólová kytara
Jarda – baskytara
Tony – 2.kytara
Martin – bicí

Díky agentuře Viktorie Production odjíždíme během léta (Čenda a Jarda) na 3 denní „pobytové turné“ do
hotelu Ogar v Luhačovicích-Pozlovicích, kde krom spousty dobrého jídla, pití, vlídného zacházení a hraní pořizujeme fotky, které tvoří základ fotoklipů pro Ruletu, jejichž výroba zaměstná Čendu a nejbližší okolí na několik měsíců.

ROKY 2010 – 2013
objíždíme pravidelné štace, občas svatby a soukromé akce

ROK 2014
Dne 24.1.2014 se konala oslava 20 let Ruleta bandu. Jelikož Klobouk Čenda spojil tuto příležitost i se zapíjením své padesátky, rozhodl se pro akci využít rodinné prostředí hospůdky Na kovárně (kapacita 30-40 lidí), kam sezval část svých známých a muzikantů okolo kapely – s jinými zas zapíjel jinde (U havrana, Sv. Prokop, Kain, Hýskov). Po úvodních dvou hodinách plánovaného repertoáru (Tučný, Smokie, Olympic, Kabát, Katapult + pár vzpomínkových ruleťáckých songů) se oficiální akce proměnila v nádherně neformální sešlost některých muzikantů okolo naší kapely. Díky přítomným sólistům (housle, foukací harmonika) se posléze celý závěr večera nesl v duchu improvizovaného hospodského country-popu. Jaká úleva od někdy upjatě strojených (ale dobře placených!) kšeftů na objednávku. Prostě jsme se po letech sešli a zapěli třeba i písně, co jsme spolu v životě nehráli. Duchapřítomní (nehrající a současně ani netančící) hosté nelenili a pořídili několik kompromitujících materiálů, z nichž jsou zde k nahlédnutí alespoň „stravitelné“ záběry (stravitelnost těchto záznamů je velmi subjektivní a Klobouk trval na jejich zveřejnění s tím, že „Jen ať to vidí, že se dokážeme taky bavit! Tohle není oficiální promo ale soukromej mejdan. Tady má každej 2 promile a hrajeme, co nás napadne – ne, co umíme… tak, vo co de?“ Připravujeme pár ukázek pro otrlé a milovníky kouzel okamžiku:

https://bandzone.cz/ruletaband/video/28959-ruleta-band-20-let-kolovratek-live.html?vc=2
https://youtu.be/CX-XLNyclic

ROK 2015-2016
Objíždíme pravidelné štace, občas svatby a soukromé akce. V létě se stěhujeme z oblíbené hostivařské zkušebny (po 11 letech).

ROK 2017
V sobotu 10.6.2017 tragicky zahynul Tonda Teller, který s námi občas hrával. Vzpomínáme na něj jako na skvělýho kamaráda a muzikanta, který posledních 10 let bezvadně fungoval jako záskok za Jardu, nebo jako další kytarista, když jsme hráli ve čtyřech.

ROK 2018
O
bjíždíme pravidelné štace, občas svatby a soukromé akce. V létě se stěhujeme z oblíbené hostivařské zkušebny (po 11 letech).

ROK 2019
25.1.2019 – oslava 25. výročí kapely na sále U Holečků. Bylo to v rockovém stylu RTA, takže vypomohli i muzikanti z kapely KIX. Jinak objíždíme pravidelné štace, občas svatby a soukromé akce

ROK 2020
Pečlivě naplánované akce byly v březnu a dubnu zrušeny kvůli nouzovému stavu.